ELEMENTY INTEGRACJI SENSORYCZNEJ – zabawy stymulujące zmysły dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Kurs skierowany jest do: nauczycieli wychowania przedszkolnego, nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, a także zainteresowanych tematem rodziców

Cel kursu:

Poznanie i zrozumienie wagi znaczenia prawidłowego funkcjonowania zmysłów dla rozwoju               i nauki dziecka. Nabycie umiejętności dostrzegania i diagnozowania symptomów świadczących o zaburzeniach integracji sensorycznej wśród wychowanków. Wzbogacenie własnego warsztatu pracy o umiejętności i materiały pozwalające na wspomaganie rozwoju dzieci poprzez wielozmysłową stymulację.

Prowadzący: Joanna Brząkalik – terapeuta pedagogiczny, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

O kursie:

Wielozmysłowa stymulacja dziecka ma na celu poprawę funkcjonowania wszystkich zmysłów oraz całego procesu integracji bodźców w ośrodkowym układzie nerwowym. Wczesne wykrycie deficytów procesów przetwarzania sensorycznego pozwala na szybkie i skuteczne usprawnienie zaburzonych zmysłów, co przekłada się u dziecka na dobre samopoczucie oraz radość płynącą z zabawy i zauważalnych efektów nauki. Dzięki stosowaniu odpowiednich zabaw i ćwiczeń można uchronić dzieci od trudności, jakimi są m. in. problemy emocjonalne  i społeczne, obronność słuchowa, dotykowa lub węchowa, niezgrabność ruchowa, problemy z koncentracją uwagi, agresja, nadpobudliwość psychoruchowa, trudności w nauce – pisanie czytanie, liczenie, rozpoznawaniu kolorów, kształtów itp.

• potrafi wyłonić w grupie dzieci z dysharmonijnym rozwojem
  • posiada wiedzę na temat symptomów zaburzeń zmysłów i umie w tym kierunku przeprowadzić nauczycielską diagnozę
  • zna metody i techniki wykorzystywane w dostarczaniu dzieciom zróżnicowanych bodźców zmysłowych
  • dysponuje zbiorem zabaw i ćwiczeń pobudzających zmysły dziecka oraz przykładowymi scenariuszami zajęć
  • posiada własnoręcznie wykonane pomoce dydaktyczne do zajęć
  • posiada wykaz przydatnej literatury i zestawu pomocy dydaktycznych

• zaświadczenie
  • pakiet szkoleniowy: wydruk + zapis materiałów na płycie CD

1. Dzieci o nieharmonijnym rozwoju psychomotorycznym.
  2. Diagnoza nauczycielska zaburzeń przetwarzania procesów sensorycznych.
  3. Poznanie metod i technik pozwalających na dostarczanie dzieciom różnego rodzaju bodźców zmysłowych.
  4. Wspomaganie i stymulacja zmysłów u dziecka – zestawy zabaw i ćwiczeń.
  5. Wzorcowy program stymulacji wielozmysłowej.
  6. Scenariusze zajęć – praca w grupach.
  7. Pomoce dydaktycznych do zajęć – wykonanie przykładowych pomocy.

Czas trwania:  1 dzień (8 godzin dydaktycznych)

Termin:

• 1.04.2017 (sobota) – cena 129,00 – brak wolnych miejsc!
  • 20.05.2017 (sobota) – cena 129,00
  • 4.11.2017 (sobota) – cena 149,00
  • 9.12.2017 (sobota) – cena 149,00

UWAGA!

Uczestnicy kursu proszeni są o zabranie z sobą nożyczek (zwykłe i do paznokci), kleju apaszki lub szalika oraz rękawicy kuchennej lub narciarskiej

• Pisemne zobowiązanie dyrektora placówki do pokrycia kosztów szkolenia za daną osobę**Dotyczy uczestników, za których reguluje opłatę szkoła/placówka. Na Państwa życzenie wystawiamy faktury z przedłużonym terminem płatności.

KLIKNIJ, ABY PRZESŁAĆ ZGŁOSZENIE ELEKTRONICZNE!

W przypadku nieruchomienia kursu Instytut Doskonalenia Nauczycieli „WIEDZA”,                          ul. Wojewódzka 29/14, 40-026 Katowice, zobowiązuje się zwrócić wpłaconą kwotę na wskazane przez Słuchacza konto bankowe lub zaproponuje inny termin szkolenia.

Harmonogram  kursu:

• 8.30-11.00 –symptomy nieharmonijnego rozwoju dziecka, diagnoza nauczycielska zaburzeń przetwarzania procesów sensorycznych
  • 11.00-11.15 – przerwa na kawę, herbatę, słodki poczęstunek
  • 11.15-13.00 – zabawy na dostarczanie dzieciom różnego rodzaju bodźców zmysłowych – zajęcia praktyczne
  • 13.00-13.30 – obiad (zostanie podany Państwu na miejscu szkolenia)
  • 13.30-15.30 – pomoce do zajęć – wykonanie przykładowych pomocy do wykorzystaniaw pracy z dziećmi, publikacje i pomoce dydaktyczne przydatne w prowadzeniu zajęć z dziećmi
  • 15.30 – podsumowanie szkolenia, wręczenie zaświadczeń
    i upominków